הספרים שלי

למלא את הזמן בחייםלמלא את הזמן בחיים - סיפור על השרדות בזמן השואה

למלא את הזמן בחיים מאת: הלן לבנת וינינגר סיפור אמיתי על מסע של משפחה יהודית במזרח אירופה. המסע מתחיל אי שם ברוסיה של אמצע המאה ה-19, סוחף את הקורא להתרחשויות בשתי מלחמות העולם עד קום המדינה.
הסיפורים הפשוטים והנוגעים ללב מוצגים מראייתו של ילד, הרגיש לכל הסובב אותו, מרותק מיופיו של הטבע.....ובהמשך נקרע הילד ממשפחתו ומסע חייו מתחיל......... הסיפור, לאורך ארבעה דורות המיצגים את קורות יהדות מזרח אירופה במבט מתוך הבית היהודי האוהב והחם.
השפה השוטפת והתיאורים המוחשיים יוצרים כוח מגנטי בין הספר והקורא. אמיתות היסטוריות שזורות בסיפורים מרתקים על חוויות מתוך הנעשה בבית היהודי לפני מאה וחמישים שנה ועד להתרחשויות מצמררות שעברו על משפחה שניסתה לשרוד בתנאים בלתי אפשריים.
וכל זאת יחד עם האהבה לטבע, למוזיקה ובעיקר לחיים.
למלא את הזמן בחיים - לשרוד ולצוח בשואה
הערת המחברת: "אנשים ישכחו מה שאמרתי, אנשים ישכחו מה שעשיתי, אנשים לעלום לא ישכחו את מה שגרמתי להם להרגיש"
"הספר הוא עדות ממדרגה ראשונה על נושא ידוע ועצוב, והמחברת חידשה בו חידוש חשוב מבחינה היסטורית" [פרופ' צבי יעבץ, אונ' ת"א]
"זהו ספר הראוי להמצא בכל בית, בכל ספרייה של מוס חינוכי. חובה להיעזר בו כדי ללמד את הדורות הצעירים מהו סוד הישרדותו של העם היהודי" [רם אורן, סופר]
סיפורים פשוטים מרהיבים בתיאוריהם והנוגעים ללב בתוכנם מוצגים ברגישות ראייתו של ילד וגדלים יחד עמו. השפה השוטפת והתיאורים המוחשיים יוצרים כוח מגנטי בין הספר והקורא.

קראתם את הספר ? ראו תגובות


שבילים קטועיםמבוך השכחה

קשה להאמין שיהודים שומרי מסורת יבחרו לחיות דווקא בין צוענים, אבל שלושה ילדים יהודים, שמצאו עצמם אבודים ומבודדים ביער לא מצאו דרך טובה יותר לשרוד מאשר להצטרף לעדת צוענים גועשת ותוססת.

המנגינות היהודיות שמפיק מיקלה מן הכינור שלו דווקא משתלבות נפלא בהוויה הצוענית הצבעונית העליזה.
איזה ילד יהודי מסוגל לוותר על הצו "לא תגנוב" ולקבל את הגניבה כנורמה חברתית?
מה עובר בראשה של נערה מבית יהודי שנאלצת לנענע את עכוזה לעיני הגויים?
איך משתלב ילד בלונדיני כחול עיניים בעדת ילדים השחרחרים זבי חוטם?
איך נמנעים מנתחי בשר טריפה המעורבים בכל מה שמוצע לאכילה?

שבילים קטועים הוא סיפור מרטיט לב של מפגש שלא ייאמן בין תרבויות כל-כך זרות זו לזו, שעצם המגע ביניהן תמוה - גיבורי הסיפור מוצאים דרך מופלאה לשרוד בתקופה הרת גורל. שונות וקבלה, הסתייגות והבנה שזורים בהרפתקה המדהימה שזימן הגורל לילדים גיבורי הסיפור המרתק הזה.

 

לראיון בתוכנית הטלוויזיה "לחיות טוב"

 


הילדה מברלין (מבוך השיכחה)מבוך השכחה

“ירייה פילחה את האוויר הצונן של טרם זריחה. אחריה שקט מתוח, שהופר בצעקה מצמררת אחת. ושוב חזר השקט לשכון בשכונת הווילות הסמוכה לקריית אונו.”

הילדה מברלין, תיעוד אמיץ, גלוי וחושפני, של נערה בת 16 המשחזרת, דרך מכתביה, סיפור מצמרר, על הקורות אותה מגיל 8. רותה, ילדה יהודיה, הנקרעת מזרועות אמה, ונלקחת אל ביתו של קצין נאצי. ילדה שעולמה נותץ כשנותרה לבד בסביבה זרה ועוינת...וגוזרת על עצמה אילמות!

האם ניתן לדחוס את זיכרונות העבר אל תוך מבוך השכחה ולהתכחש לקיומם? האם ניתן לחיות חיים שלמים כשבִּתךְ היחידה אינה יודעת דבר על עברךְ?

קריאת המכתבים באה בסמוך להופעת אותו אורח מברזיל שהפיח ברותה רוח חדשה, והסוד הפורץ מתוך יחסיה איתו סוגר את מעגל חייה...

בספר זה מוסר הלוט מעוד סיפור המבקש, בזכות ייחודו, לזעוק בכדי שיישמע, והמחברת מצליחה, בקסם צניעות שְפתָה, להעלות בקוראים את תחושת האוטנטיות ואת התחושה של להיות שם.


רוזהרוזה - סיפור על נערה תמימה הפוגשת באביר חלומותיה

רוזה, נערה תמימה , פוגשת בדרך מקרה את אביר חלומותיה הסוחף אותה למערבולת רגשות ואהבה חסרת מעצורים.... עד לאותו הרגע שחל מפנה בלתי צפוי ועולמה קורס. עבורה - תם עידן התמימות.. רוזה - רומן סוחף, הנע בין טירוף לשפיות, בין תקווה לאובדן וחושף תופענ מזעזעת של אשפוז בכפיה בבית חולים לחולי רוח.


אימייל של תקווהאימייל של תקווה - רומן עוצמתי

“אימייל של תקווה הוא רומן עוצמתי ללא פשרות, הנע על גבול הבלתי אפשרי, חוויה נדירה ומרתקת, במהלכה מחשפים רגשות, נבנת אהבה ונשמעת שירת החיים.

 

 

 

 


אין גיל לאהבהאין גיל לאהבה - שירים ללא גיל

שירים ...
נובעים מתוכי כמעין
של אהבה ללא גיל וזמן

 

 

 

 

 

titlepic

למלא את הזמן בחיים

למלא את הזמן בחיים

רוזה - רומן סוחף

אין גיל לאהבה - שירים ללא גיל

 

ספריה של הלן וינינגר לבנת:


"למלא את הזמן בחיים" בהוצאת משרד הבטחון
"שבילים קטועים" בהוצאת ספרית הפועלים
"מבוך השכחה"
״רוזה - סיפורה של אשה״
״אימייל של תקווה״
״אין גיל לאהבה״ - פרוזה

titlepic